Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešoji biblioteka

Ir Tytuvėnų krašte mylima vaikiška knyga

Balandžio 2-ąją, Hanso Christiano Anderseno gimimo dieną, švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena. Praėjusiais metais Tytuvėnuose ši, skaitantiems vaikams, galima sakyti, šventa diena, buvo paminėta pasakų herojų apsilankymais įvairiose miestelio įstaigose. Taip bandyta suaugusiųjų susirūpinusiuose veiduose įžiebti šypseną, primenant jiems vaikystę ir joje slypintį nerūpestingumo žavesį. 

Šiais metais Knygų herojai vėl įsiruošė į kelią. Prie tytuvėniškių vaikų, įsikūnijusių į įvairiausių kūrinių vaikams personažus, dar prisijungė pulkas raganaičių, fėjų, princesių, vilkolakių ir raudonkepuraičių iš Kelmės, Pagryžuvio bei Šedbarų bibliotekų. Linksmam nuotykiui juos pakvietė Tytuvėnų bibliotekininkė Dalia Galbuogienė bei Ugnė Papartytė, trumpam tapusi Pepe Ilgakojine.

Gerai nusiteikę, skanduodami iš knygų išmoktą skanduotę, kiekvienam sutiktam prisistatydami patys ir primindami, kokią šventę taip gerai nusiteikę švenčia, Knygų herojai pasiekė pirmąją savo stotelę, kurioje juos pasitiko Tytuvėnų apylinkių seniūnas Valdas Ivanauskas. Seniūnas, pasirodo, kažkada taip pat buvo vaikas, skaitė vaikiškas knygas ir ne vieną herojų pažįsta asmeniškai. Todėl, akimirkai įsikūnijęs į žavingą princą maloniai sutiko ją aplankiusią margą minią ir nesunkiai perskaitė tradicinį kreipimąsi į skaitytojus, kurį šiemet sukūrė Tarptautinės vaikų knygos tarybos Jungtinių Arabų Emyratų skyriaus pirmininkė Marwa Al Aqroubi. Pasak kreipimosi autorės, kalbame įvairiausiomis kalbomis, mūsų kilmė labai skiriasi, tačiau pasakojame tokius pat pasakojimus, tokias pat pasakas... O juk jos – neatskiriamas vaikystės atributas, tas raktas, kuriuo atrakinamas ne tik vaikiškas pasaulis, bet ir išminties skrynelė, kur neretai ir suaugusieji ieško pasimetusių vertybių, tikėjimo, semiasi proto. Maloniai pabendravusi su svetingu seniūnu, margoji minia, patraukė toliau ir savo kelyje sutiko kliūtį. Pasirodo, tai paminklas didžiam lietuvių dainiui Maironiui, rašiusiam ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Tad, nors ant galvų jau ir lijo, ir snigo, teko stabtelėti ir čia bei pasiklausyti malonios burtininkės, kuria tą akimirką tapo bibliotekininkė Danguolė Garnienė, skaitomų Maironio posmų.

O tuo tarpu nuo Tytuvėnų bibliotekos slenksčio besiklausantiesiems jau mojo kita raganaitė, bibliotekininkė Vilma Dichavičienė, kuriai rūpėjo pasidalinti savo bėdomis. Mat ji neišlaikė raganiško egzamino, o šiuolaikiniais terminais kalbant, liko neatestuota, todėl negavo šluotos ir teisės ją „vairuoti“. Tačiau, būdama išradinga iš prigimties, savo prikviestiems svečiams ištaisė žvitrumo patikrinimo, uodų arbatos gėrimo, raganiško lanko, verdančios upės perplaukimo, beždžionių tilto statymo žinių patikrinimo testus ir galybės pasakų siužetus taip sumaišė, kad vargu ar atmaišys iki kitos Tarptautinės vaikų knygos dienos, kuri, beje, pasaulyje švenčiama nuo 1967 m., o Lietuvoje – nuo 1993-ųjų.

Kai jau buvo viskas taip sumaišyta, teko Knygų herojams iš naujo susipažinti, prisistatyti ir garbingai į biblioteką įžengti. O įžengus, sugrįžti į savo pasakas. Taip prasidėjo drąsus sugrįžimo paradas: ėjo karalienės ir karaliai, fėjos, burtininkės ir raganos, raudonkepuraitės, vilkolakiai, Velykų kiškučiai ir visi kiti. Jų išėjimo ir sugrįžimo kelionę savo fotoaparatu užfiksavo operatorius Kypsas (mokytoja B. Buchienė), tvarką prižiūrėjo Šedbarų raganius (bibliotekininkas Antanas Galbuogis). Taip buvo užversta ne viena pasakų knyga, tačiau neužvertos bibliotekų durys, kur užsukus, visada galima rasti gerą knygą, virtualų pasakų pasaulį ir smagią bendraminčių kompaniją.

Tytuvėnų bibliotekos bibliotekininkė Dalia Galbuogienė