Kelmės miesto herbo istorija
2024 metais Kelmė šventė 540 metų miesto paminėjimo jubiliejų. Ši virtuali paroda skirta Kelmės miesto herbo istorijai. 1970 metais Kelmės herbo idėją ir piešinį sukūrė iš Kražių kilęs dailininkas Edmundas Žiauberis (1932–1985). Šiuo metu naudojamą herbą pagal heraldikos reikalavimus pritaikė dailininkas prof. Juozas Galkus.
Sovietmečiu sukurtas Kelmės herbas buvo naudojamas labai trumpai. 1967 metais Kelmės vykdomasis komitetas, vykdydamas sovietinės vyriausybės nutarimą, paskelbė konkursą Kelmės, Tytuvėnų ir Užvenčio miestų herbams sukurti. Edmundo Žiauberio sukurtą herbą patvirtino Heraldikos komisija, jis buvo pradėtas naudoti švenčių metu. Po 1970 metų Dainų šventės, į kurią dalyviai susirinko su miestų simbolika, sovietinė valdžia miestų herbuose įžvelgė nacionalizmo propagavimą, todėl jie buvo uždrausti naudoti. Kelmės herbo simbolika vėl buvo pradėta naudoti 9-ojo dešimtmečio pradžioje kultūriniuose renginiuose – labai nedrąsiai ir tik stilizuotai. Prasidėjus sovietinei pertvarkai, susikūrus Lietuvos persitvarkymo sąjūdžiui, Kelmės sąjūdiečiai atmetė Edmundo Žiauberio sukurto herbo idėją, kaip sovietinės valdžios primestą. Bandė sukurti savo ir ją naudoti, bet sumanymas neprigijo. Atkūrus Nepriklausomybę, 1990 m. balandžio 10 d. Aukščiausioji taryba priėmė „Lietuvos Respublikos valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymą“, kuris nustatė herbų naudojimo bei naujų ženklų sukūrimo tvarką. Įstatymas draudė naudoti nepatvirtintus herbus. Pagal įstatymą, savivaldybės herbu tapo jos centro, paprastai vadintu miestu, herbas. Prie Kelmės herbo idėjos buvo grįžta tik 1998 metais. Vietos savivalda nusprendė patvirtinti Edmundo Žiauberio herbo pagrindu sukurtą Kelmės miesto heraldiką, kuri 1998 m. buvo patvirtinta Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu.
Parodoje yra dokumentų, eksponatų kopijos iš Kultūros paveldo departamento bibliotekos archyvo, Naujojo Lietuvos valstybės archyvo, Kelmės krašto muziejaus, privačių kolekcijų. Dėkojame eksponatus parodai pateikusiems kelmiškiams D. Bakšienei ir V. Paulioniui.
Egidijus Ūksas,
Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkas