2024 metų renginiai

Viktorina „Lietuvių patarlės ir priežodžiai“

2024 10 15

Patarlės ir priežodžiai – mažyčiai poetiniai kūriniai, tautos išminties lobynas. Patarlė telpa viename sakinyje, o priežodis dažnai sudaro tik jo dalį. Patarlės apibūdina įvairius reiškinius, apibendrina, pataria ar pamoko, kaip elgtis (pavyzdžiui, Apdairios ožkos ir vilkas nepjauna). Priežodžiai – tai frazės, replikos, vaizdingi kai kurių atvejų, situacijų, reagavimų apibūdinimai. Jie nei pataria, nei pamoko (pavyzdžiui, Tiesi vaga kaip virvė kišenėje).

Dažnai patarlių ir priežodžių žymės persipina, todėl būna nelengva nustatyti, kur baigiasi priežodis ir kur prasideda patarlė.

Patarlės ir priežodžiai buvo kuriami visais laikais. Daugelis jų natūraliai atsirado žmonėms bendraujant, menišku posakiu apibendrinant tikrovišką reiškinį. Tad šiuose kūrinėliuose atsispindi ilgaamžė mūsų tautos patirtis, išmintis ir pasaulėžiūra. Kalbininkai patarles ir priežodžius priskiria smulkiajai tautosakai.

Kai kurios patarlės yra atėjusios iš senovės raštų (Senojo ir Naujojo Testamento, antikos pasakėčių ir t. t.) arba jų kilmės tenka ieškoti kitų žanrų kūriniuose. Keliolika tūkstančių iš jų laikoma savarankiškais kūriniais, o su variantais užrašyta daugiau kaip 200 000.

Kiekviena tauta turi ir tik jai vienai priklausančių patarlių bei priežodžių. Dažniausiai uždari būna tie posakiai, kurie susiję su specifiniais tos tautos papročiais, tikėjimu, mitinių būtybių, geografinių vietovių vardais ir kai kuria darbo patirtimi. Atrodo, tik lietuviams žinoma patarlė Guli linas – suguli šilką, guli vilna – suguli vilką, taip pat Šventa Ona – gera žmona, aptep duoną su smetona ir kt.

Lietuvoje patarles ir priežodžius pradėta rinkti XVII a. viduryje. Pirmasis spausdintas lietuvių smulkiosios tautosakos rinkinys Lietuvių liaudies priežodžiai buvo išleistas 1840 m. Vilniuje. Jį sudarė Liudvikas Adomas Jucevičius. Antrasis rinkinys – Motiejaus Valančiaus Patarlės žemaičių (1867 m.) Vėliau šioje srityje daug nuveikė A. Baranauskas, V. Mickevičius-Krėvė ir daugelis kitų.

Plačiau susipažinti su šia smulkiąja tautosaka gali padėti ne tik spausdintiniai dokumentai (knygos), bet ir Patarlių ir priežodžių elektroninis sąvadas (https://elpp.archyvas.llti.lt/lt/savadas), pradėtas kurti 1989 m. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute.

Viktorina „Patarlės ir priežodžiai“.

Jadzė Arkušauskienė, Tytuvėnų biblioteka